Kalanşo Çiçeği Hakkında Her Şey

Kalanşo çiçeği, Afrika kökenli, kış aylarında açan, otsu bir bitkidir. Kısa boylu, etli yaprakları ve rengarenk çiçekleri ile çok sevilen bir süs bitkisidir.

Işık: Kalanşo çiçeği, yarı gölge yerleri sever. Güneş ışığının doğrudan gelmediği, aydınlık bir ortamda yetiştirilmelidir.

Kalanşo çiçeği ışığı
 kış aylarında 10-15 derece, yaz aylarında ise 18-25 derece sıcaklıkta yetişir.
Kalanşo çiçeği sıcaklığı

Sulama: Kalanşo çiçeği, toprağının nemli kalmasını sever. Ancak, fazla sulamadan kaçınmak gerekir. Toprağı kurudukça sulamalısınız.

Kalanşo çiçeği sulaması

Gübreleme: Kalanşo çiçeği, kış aylarında gübrelenmemelidir. İlkbahar ve yaz aylarında 2-3 haftada bir kez, çiçekli bitkiler için özel gübre verilmelidir.

Kalanşo çiçeği gübreleme
 

Toprak: Kalanşo çiçeği, geçirgen, humuslu topraklarda iyi yetişir.

Kalanşo çiçeği toprağı
 

Budama: Kalanşo çiçeği, çiçek açtıktan sonra budanmalıdır. Bu sayede, yeni çiçek oluşumu teşvik edilir.

Kalanşo çiçeği budama

Çoğaltma: Kalanşo çiçeği, tohum, çelik veya yapraktan çoğaltılabilir.

Tohumdan çoğaltma: Kalanşo tohumları, ilkbahar aylarında ekilmelidir. Tohumlar, nemli toprağa ekilerek, üzeri hafifçe kapatılır. Saksı, güneş alan bir yere yerleştirilir. Tohumlar 10-15 gün içinde çimlenir.

Çelikten çoğaltma: Kalanşo çelikleri, ilkbahar ve yaz aylarında alınır. Çelikler, 5-7 cm uzunluğunda olmalıdır. Çelikler, nemli toprağa dikilerek, üzeri hafifçe kapatılır. Saksı, güneş alan bir yere yerleştirilir. Çelikler 10-15 gün içinde köklenir.

Yapraktan çoğaltma: Kalanşo yaprakları, ilkbahar ve yaz aylarında alınır. Yapraklar, nemli toprağa yerleştirilir. Saksı, güneş alan bir yere yerleştirilir. Yapraklar 10-15 gün içinde köklenir.

Kalanşo çiçeği, bakımı kolay bir bitkidir. Bu bakımları dikkatlice uygulayarak, uzun yıllar boyunca çiçeklerinizden keyif alabilirsiniz.

Pruva Yazılım
Bu siteye devam ederek, size daha iyi bir çevrimiçi hizmet sunmak için çerezlerin kullanımını kabul etmiş olursunuz. devamı Tamam